`Nie znać historii to być zawsze dzieckiem’
TEJ HISTORII NIE DORÓWNA NIKTJ

Przed 1939:
W I lidze od 1927 roku. Trzecie miejsce w 1928, 1930 i 1931 roku. W 1936 roku spadek do II ligi. W 1938 rozwiązano wszystkie drużyny Legii.

Po II wojnie światowej:
1945 – reaktywacja Legii
1947 – awans do I ligi
1947 – prezesem WWKS Legii zostaje generał dywizji Jerzy Bordziłowski (od 1919 w Armii Czerwonej), który w czasie wojny polsko – bolszewickiej walczył po stronie ZSRR. Od 1944 członek Ludowego Wojska Polskiego. W 1951 roku zostaje przewodniczącym Sekcji Piłki Nożnej GKKF (ówczesny PZPN). Od 1954 szef sztabu generalnego w LWP. W 1956 roku wydał rozkaz krwawego stłumienia wydarzeń czerwcowych w Poznaniu. W tym zrywie narodowym zginęło 58 osób – dane oficjalne – i kilkaset osób zostało rannych. Nie ma co liczyć osób dotkniętych represjami. W 1983 roku zmarł w Moskwie.
1950 – prezesem zostaje gen. Armii Stanisław Popławski (skrajny komunista, antyPolak) W czasie wojny polsko – bolszewickiej walczył po stronie ZSRR. Od 1944 członek Ludowego Wojska Polskiego. W 1947 roku po sfałszowaniu wyborów zostaje posłem z ramienia PPR (późniejsze PZPR). Od 1949 zostaje Ministrem Obrony Narodowej. Był prawą ręką Konstantego Rokossowskiego (wielki przeciwnik polskości) Człowiek ten pozwolił wykrwawić się warszawiakom podczas PW44. W 1950 roku zostaje członkiem PZPR. W 1956 roku prezes Legii Stanisław Popławski dowodzi oddziałami tłumiącymi powstanie Poznańskiego Czerwca. Był bezpośrednio odpowiedzialny za śmierć prawdziwych polskich patriotów. Popławski był wielkim promotorem wojskowej kariery Wojciecha Jaruzelskiego. W 1973 roku umiera w Moskwie.

W 1949 roku dokonuje się reforma ligi na wzór radziecki. Powstaje CWKS zamiast WKS. Klubowi CWKS Legia Warszawa oficjalnie na szczeblach władzy przyznano nowy etat. Znacznie wzrosły dotacje finansowe dla klubu ze strony elit rządzących. Został uczyniony zasadniczy krok w kierunku późniejszych osiągnięć klubu nienotowanych dotąd w jego historii.
W 1947 roku w kadrze Legii było 15 zawodników. Nikt w niej nie chciał grać. Od roku 1949 CWKS oficjalnie otrzymał możliwość `powoływania’ zawodników. Efekty przyszły szybko. Już w roku 1952 w siedmiu drużynach CWKS grało ponad 100 zawodników. Pod przymusem byli ściągani kolejni gracze.
W roku 1953 klub OWKS (Wawel) Kraków zostaje v-ce mistrzem Polski.  CWKS dopiero 5. Jeszcze tego samego roku OWKS-y zostają zlikwidowane, a ich piłkarze trafiają do CWKS Legii. Ale CWKS wciąż był słaby. W roku 1954 mistrzem Polski zostaje Polonia Bytom. CWKS był dopiero 7. Jeszcze tego samego roku czołowi piłkarze Polonii: fantastyczny Mahseli, Kempny, Ciupa i Cehelik otrzymują powołania do Legii.
W 1955 roku CWKS zdobywa pierwszy w historii tytuł mistrzowski. Podstawową jedenastkę tworzyli: Orłowski, Szymkowiak(obaj od dłuższego czasu w Legii), Mahseli, Kempny (`powołani’ na sezon 55 z Polonii Bytom), Ernest Pohl (najlepszy strzelec w historii polskiej ligi – CWKS ukradli go Górnikowi Zabrze), Strzykalski ( ze zlikwidowanego wcześniej OWKS Kraków), Pieda (`powołany’ z Ruchu Chorzów), Kowal ( z OWKS Kraków), Brychczy, Cehelik ( `powołany’ z Polonii Bytom), Woźniak.  PZPR i jego elita dopięła swego. Komunistyczny twór poprzez zastraszanie  i `powoływanie’ piłkarzy mógł się cieszyć z sukcesu. W tym samym 1955 roku CWKS wygrywa pierwszy raz Puchar Polski.
W sezonie 1955 mistrz z roku 1954 Polonia Bytom spada do II ligi!
TAK ROZPOCZĘŁA SIĘ HISTORIA SUKCESÓW CWKS LEGIA WARSZAWA.
HISTORIA, Z KTÓREJ LEGIA JEST DUMNA.

WARSZAWIAKU CZY GDY KIBICUJESZ LEGII NIE JEST TOBIE WSTYD??? ŻE HISTORIĘ TWOJEGO KLUBU TWORZYLI LUDZIE(POPŁAWSKI, ROKOSSOWSKI, BORDZIŁOWSKI – sprawdż ich życiorysy), KTÓRZY POZWOLILI WYKRWAWIĆ SIĘ TWOIM DZIADKOM, PRZODKOM WALCZĄCYM PODCZAS PW44 Z HITLEROWCAMI. TO PREZESI TWOJEGO KLUBU NIE POZWOLILI POMÓC WALCZĄCYM POWSTAŃCOM.
NIE JEST TOBIE WSTYD, ŻE WYMORDOWALI POZNANIAKÓW WALCZĄCYCH ZA WOLNOŚĆ NARODU?
POWINIENIEŚ SPALIĆ SIĘ ZE WSTYDU MYŚLAĆ, ŻE KIBICOWANIE LEGII TO PIĘKNA I HONOROWA SPRAWA.

KIBICU POGONII SZCZECIN, OLIMPII ELBLĄG I ZAGŁEBIA SOSNOWIEC.
CZY JESTEŚCIE Z TEGO DUMNI, ŻE MACIE TAKICH PRZYJACIÓŁ???


~historyk , 06.12.2008 21:47

Reklamy