Kościół katolicki w Polsce to 14 metropolii, jedna archidiecezja i 40 diecezji (w tym ordynariat polowy). To 3 kardynałów, przeszło 100 biskupów. Ponad 200 zakonów, 40 tysięcy zakonników. 20 tysięcy Księzy, w tym 9400 proboszczów.
„Nikt nie może być sługa dwóch Panow, bo albo jednego znienawidzi, a drugiego pokocha, albo jednemu Bedzie oddany, a drugiego zaniedba. Nie możecie być sługami Boga i mamony.”
Ewangelia św. Mateusza.
Gdy uczniowie Chrystusa usłyszeli od Niego przypowieść o bogaczu, wielbłądzie i uchu igielnym, zapewne żaden z nich nie przypuszczał, ze są założycielami organizacji, która za kilka wieków Bedzie największa finansowa potęga na świecie. Niemal od swojego zarania Kościół – najpierw powszechny, potem katolicki, równie gorliwie zajmował sie gromadzeniem doczesnych dóbr, jak ewangelizacja pogan. Gdy na polskiej ziemi pojawili sie: pierwszy misyjny biskup Jordan, a w kilka lat potem pierwszy arcybiskup Gaudenty (brat św. Wojciecha), nie myśleli o zlocie i zaszczytach. Jednak juz w 1136 roku, zaledwie 170 lat po chrzcie Polski, arcybiskup gnieźnieński władał dwoma bogatymi kasztelaniami, łowicka i żnińska, miął tez 149 wsi. Dziesięcinę płaciły mu tak znaczne miasta, jak do niedawna stołeczne Gniezno, Naklo, Spicymierz, Lad, Łęczyca, Żarnów, Sieradz, Małogoszcz czy Wolborz. W 1314 r. jego stan posiadania zwiększył sie do 13 miast i 261 wsi, a biskupa krakowskiego do 11 miast i 225 wsi. Równie bogaty był biskup wrocławski, mający udzielne księstwo w Nysie i Otmuchowie. Pałace w Kielcach, Nysie, Warszawie, Jabłonnie i Ciążeniu, zamki w Uniejowie, Drzewicy, Babicach, Lidzbarku, Otmuchowie i Chęcinach najlepiej przypominają o bogactwie i potędze dawnych biskupów. Jednak i dziś, 34 lata po II Soborze Watykańskim, po przeszło 40 latach komunizmu, Kościół w Polsce jest wielka potęga gospodarcza, a stojący na jego czele biskupi zamiast pasterzami są przede wszystkim feudalnymi książętami Kościoła.
Gniezno
Gniezno to dziś zapomniane prowincjonalne miasto. Żyje sie tu biednie i powoli, inaczej niz. w wielkomiejskim Poznaniu. W centrum miasta prawie wszystkie okazale i odnowione budynki SA własnością Kościoła. Mały Watykan – nazywają to miejsce gnieźnianie. U stop katedry rozłożyły sie przylegające do siebie okazale gmachy kurii i rezydencji arcybiskupa Henryka Muszyńskiego. Arcybiskup, cieszący sie opinia liberalnego i światowego Kaplana, ma upodobanie do luksusu. Jada na srebrnej zastawie, lubi sportowe limuzyny marki BMW. Po drugiej stronie ulicy, w odmalowanym na jaskrawy kolor pałacyku-dworku, mieszka biskup pomocniczy Stanisław Gądecki.
Polski biskup to niedostępny, opływający w splendory urzędnik. Stojąc na czele kurii ma do pomocy: wikariusza generalnego, kanclerza, notariuszy, promotora sprawiedliwości, oficjała, audytorów, konsultorów i cala armie pośledniejszych urzędników. Do osobistych posług prócz sekretarza, kapelana, kierowcy-ochroniarza przez cala dobę ma biskup czasem świeckie, a czasem zakonne kucharki i pokojówki. Prócz tego zakonnice i księża pomagają w utrzymaniu biskupiego ogrodu i biblioteki. Gdy rozkaże, usługuje mu cały tłum uczących sie w diecezjalnym seminarium kleryków.
Prymas kardynał Jozef Glemp przyznał sie publicznie, ze otrzymuje miesięcznie 1000 złotych pensji. Arcybiskup lubelski Jozef Życiński oświadczył, ze nie bierze ani złotówki. I tak otrzyma prawie wszystko, czego zażąda.
Finanse
Z jakich źródeł finansowany jest dziś w Polsce Kościół katolicki?
Taca. Zbiórka pieniędzy podczas mszy. Przy czym mogą być tace zwyczajne i specjalne, tak jak taca wielkanocna i drugiego dnia świat Bożego Narodzenia, które do 1939 roku tradycyjnie przeznaczano na podatek dla Rzymu, a po wojnie przekazywano na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Darowizny, zbiorki do skarbonek.
Opłaty cmentarne.
Dochody z przedsiębiorstw i nieruchomości.
Dotacje Skarbu Państwa i samorządów.
Wypominki.
Fundusz Kościelny.
Pensje nauczycieli religii.
Pomoc zagraniczna.
Intencje mszalne.
Wynagrodzenia zakonników za prace.
Prawa stuły, czyli osobiste dochody księży za posługi religijne.
Kolęda. Ta ofiara, składana po świętach Bożego Narodzenia przez wiernych podczas odwiedzania ich domów, stanowi aż 25 procent wszystkich rocznych dochodów polskich duchownych.
Opłaty za prowadzenie zakładów opiekuńczych, szpitali.
Wypłaty z ubezpieczenia społecznego duchownych.
Tylko jeden raz, przed czterdziestu laty, na podstawie kościelnych ksiąg rachunkowych ministerstwo finansów sporządziło szacunkowe podsumowanie dochodów Kościoła. W 1959 roku w zniszczonej wojna, odciętej od świata żelazna kurtyna Polsce dochody uciskanego przez komunistów Kościoła (nie ze wszystkich źródeł – bez Kolendy, Funduszu Kościelnego i pomocy zagranicznej) wyniosły około 400 milionów złotych. Przeciętna pensja nie przekraczała wówczas tysiąca złotych.
W PRL ani partia ani Służba Bezpieczeństwa nie były w stanie ustalić wysokości dochodów Kościoła. Dziś nie potrafią i nie chcą tego dokonać UOP ani Ministerstwo Finansów.
Wrocław
Za Piastów biskup wrocławski był trzecim co do ważności duchownym Korony. W Niemczech przez pewien czas był przewodniczącym krajowego Episkopatu. Znajdujące sie w samym centrum miasta Wyspa Piasek i Ostrów Tumski w całości Nałęża do Kościoła. Na Ostrowu, w cieniu katedry, stoją dwa biskupie pałace. Nowy jest rezydencja kardynała Henryka Gulbinowicza. Przed kilku laty, nie bacząc na protesty konserwatora zabytków, kardynał zażyczył sobie zwieńczyć wieże katedry cudacznymi, monstrualnymi, spiczastymi hełmami. Nie mając nic wspólnego z gotyckimi czy barokowymi poprzednikami, strzelają w niebo na kilkadziesiąt metrów, świadcząc o potędze kardynała. Nie był on jednak pierwszym księciem Kościoła mającym tak wielkie zacięcie architektoniczne. W siedemnastym wieku biskupowi krakowskiemu Jakubowi Gadzikowi nie wystarczało, ze jego wileński zamek pokryty jest drogim miedzianym dachem, kazał wiec dodatkowo pokryć go warstwa złota. Ozdoba nie cieszył sie zbyt długo, gdyż dach ukradły wojska rosyjskie.
Łódź
To czerwone, robotnicze miasto, które stolica biskupstwa stało sie dopiero w 1920 roku, jest dziś archidiecezja bezpośrednio podległa Watykanowi. W samym centrum miasta, przy placu Katedralnym, kuria ma aż osiem okazalych budynkow. W tym ogromny gmach seminarium, palac biskupi i budynek koscielnego radia. Arcybiskup Wladyslaw Ziolek chociaz ma w palacu prywatny apartament, przeniosl sie do zacisznego domu w rownie zacisznej willowej dzielnicy w Rudzie Pabianickiej. Za podwójnym ogrodzeniem, z dala od wscibskich oczu, ten samotny mezczyzna mieszka w luksusowo urządzonym sześciopokojowym domu, który z zewnątrz nie robi specjalnego wrażenia. Lubi tez dobre samochody, a o ukradzionym mu przed laty luksusowym modelu bmw szeregowi księża do dziś mówią z wypiekami.
Polscy biskupi zawsze lubili podróżować z fasonem. Karecie biskupa krakowskiego, Kajetana Sołtyka, towarzyszyło 24 lokai, 12 hajduków i 4 paziów, podczas gdy sam król miął asystę dużo mniejsza: 12 lokai, 6 hajduków, 4 paziów. Dziś tez biskupi lubią podróżować w ludzkich warunkach i chociaż wielu z nich preferuje mercedesy, bmw lub limuzyny amerykańskie, to jednak ulubionym pojazdem jest nowy model volkswagena passata, oczywiście z kierowca i klimatyzacja.
Katowice
W tym brudnym, zanieczyszczonym mięście znajduje sie enklawa, w której Kościół stworzył własne mini miasto. W okolicach ulicy Jordan stanęło seminarium, supernowoczesny dom Księzy emerytów, niewielka katedra i gigantyczna kuria. One tworzą ten miniświat. Chociaż gmach kurii, długi na 27 okien, kryje w sobie setki pomieszczeń, to jednak arcybiskup Damian Zimon woli mieszkać przy ruchliwej ulicy Francuskiej, gdzie do swojej dyspozycji ma dom, w którym bez ścisku mogłyby zamieszkać cztery wielopokoleniowe rodziny.NIEAKTUALNE WYBUDOWAŁ ZA 10 MLN.PAŁAC W PAPROCANACH
Majątek
Przed wojna Kościół katolicki miął przeszło 400 tysięcy hektarów ziemi i tysiące nieruchomości. Dziś udało mu sie ponownie posiąść 60 tysięcy hektarów. Kościół ma tez przeszło sto własnych czasopism, dwa ogólnopolskie radia, telewizje, liczne wydawnictwa, Otwarty Fundusz Emerytalny. Gra na giełdzie. Stara sie tez o odzyskanie przeszło 3 tysięcy budynków. Wśród nich są takie, jak klsztor w Pińczowie, za które Kościół dostał juz przed wojna stosowne odszkodowanie i takie, jak galeria w Elblągu, zabrana katolikom jeszcze podczas reformacji. W Częstochowie paulini domagali sie zwrotu działki, powołując sie na akt wydany w 1392 roku. W Braniewie, Henrykowie, Toruniu, Łowiczu zabrali szkoły, we Fromborku cale, będące bezcennym zabytkiem architektury, Wzgórze Katedralne. W Ostrowu Świętokrzyskim, jako rekompensatę za upaństwowienie nieruchomości, dostał Kościół działkę o powierzchni blisko 2 hektarów, która po dwóch latach sprzedał za 700 tysięcy złotych pod budowę zagranicznego supermarketu.
Poznań
Kościelny Poznań to przede wszystkim Ostrów Tumski.
Na tej urokliwej wyspie najstarsza polska świątynie otacza kilkanaście przypominających pałacyki budynków. Naprzeciwko kurii, połączony wspólnym ogrodem, wznosi sie ozdobiony jońskimi kolumnami pałac arcybiskupa Juliusza Paetza.
Do początku obecnej dekady w Legnicy wszystkie atrakcyjniejsze budynki były własnością Armii Czerwonej. Po ich wyjeździe kuria wprowadziła sie do monumentalnego gmachu, który dawniej był oficerskim klubem, a biskup ordynariusz zajął poradziecki pałacyk przy ulicy Kościuszki.
W Łowiczu praktycznie wszystkie bardziej okazale budynki Nałęża do Kościoła. Biskup Alojzy Orszulik ma odnowiona przed przyjazdem papieża rezydencja przypominająca szlachecki dworek. Nie mieszka w niej jednak lecz do pracy dojeżdża z Warszawy swoim służbowym mercedesem.
Włocławek to od lat wyborcza ostoja lewicy. Zapewne dlatego, żeby zrekompensować to biskupowi, bogate i wpływowe sanktuarium Maryjne w Licheniu podlega diecezji włocławskiej. W biednym Włocławku żyje sie naprawdę ciężko. Brakuje pracy i mieszkań. Biskup Bronisław Dembowski zajmuje ogromne apartamenty w pięknym pałacu kurii, tuz nad sama Wisła.
W Toruniu biskup Andrzej Suski rezyduje w odrestaurowanej kamienicy-pałacu na starówce, kilkaset metrów od rynku.
W Gdańsku arcybiskup Gocłowski mieszka w pałacu w Oliwie. W Przemyślu pałac arcybiskupa Michalika góruje nad panorama miasta. W stolicy rezydencja prymasów jest okazały pałac przy ulicy Miodowej.
W Ełku przed kilkunastoma miesiącami ogromnym nakładem wzniesiono nowy pałac biskupi.
Podatki
Fiskus podzielił polskich duchownych na 34 kategorie w zależności od wysokości podatków. Najniższy płacą wikariusze parafii mającej mniej niż. tysiąc mieszkańców. Największy – proboszczowie parafii przekraczającej 20 tysięcy mieszkańców. Jest on naliczany kwartalnie i przed trzema laty wynosił – najniższy 66 zł, a najwyższy 637 zł. Kościół katolicki zwolniony jest od podatku od nieruchomości. Darowizny czynione na rzecz Kościoła wyłączone SA z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bez względu na ich wysokość pod warunkiem, ze obdarowany przedstawi pokwitowanie odbioru, a w czasie 2 lat sprawozdanie z przeznaczenia otrzymanej darowizny. Kościół ma tez ulgi celne i od opłat skarbowych. Największe obciążenia finansowe spoczywają na duchownych nie z powodu fiskusa, lecz z tytułu płaconego biskupom wewnętrznego podatku diecezjalnego. Tu sumy Ida juz w dziesiątki tysięcy złotych. Zwłaszcza od czasu nowego podziału diecezjalnego kraju, gdy liczba biskupstw zwiększyła sie prawie dwukrotnie.
Krąków
Stary królewski Krąków w ogromnym stopniu należy do Kościoła. Prócz kilkudziesięciu klasztorów i świątyń ma Kościół liczne kamienice, takie jak rezydencja biskupa Jana Szkodonia przy Kanoniczej 11. Wszystkie drogi zbiegają sie jednak na Franciszkańskiej, gdzie w okazałym pałacu mieści sie kuria i osobista rezydencja kardynała Franciszka Macharskiego. Spokoju księcia Kościoła Bronia ochroniarze i ogromna rzesza czekających na każde skinienie purpurata Księzy i zakonnic.
„Kościół Bedzie lepiej spełniał swoje zadania, jeśli Bedzie Kościołem pokornym, ubogim, dającym realne świadectwo Ewangelii.”
Biskup Tadeusz Pieronek
„Za dużo wysiłku włożyliśmy w stworzenie struktur kościelnych: gmachy, seminaria, kurie, także dwory biskupie.”
Ksiądz Stanisław Musiał, jezuita.
KRZYSZTOF RÓŻYCKI

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/przedstawiciele-kurii-warszawsko-praskiej-w-jasien,1,5561161,wiadomosc.html

Reklamy